Nasıl Kullanılır?

Kayıt Olma ve Diğer İşlemler

1

Kayıt Ol butonuna tıklayınız. Karşınıza çıkan formu ad ve soyad kısmı öğrenciye ait olacak şekilde veli eposta adresi ve veli cep telefonu numarası yazarak doldurunuz.

Sizleri yıl boyunca yapılacak sınavlar ve sınav sonuçları hakkında bilgilendirmemiz için bilgilerinizi doğru girdiğinizden emin olunuz.

2

Bulunduğunuz il ve ilçeyi seçiniz. Öğrencinin sınıf düzeyini ve kayıtlı olduğu okulu seçiniz. Öğrencinin kayıtlı olduğu okul listede yoksa Okulunuz Listede Yoksa Tıklayınız yazan butona tıklayınız ve listenin altında açılan kutuya okulunuzun tam adını kısaltma yapmadan yazınız. İncelemelerimizden sonra okulunuz listeye eklenecektir.

Öğrencinin sıralamasını doğru hesaplayabilmemiz için bilgilerin doğru girildiğine emin olunuz.

3

Hizmet koşullarını okudum kabul ediyorum kutucuğunu işaretleyiniz. Ardından ben robot değilim yazısının yanındaki kutucuğu işaretleyiniz onay işareti çıktıktan sonra kayıt ol butonuna tıklayınız.

4

Tefonunuza sms yoluya gelen şifreyi giriniz ve kaydınızı tamamlayınız. Kayıt olurken belirlediğiniz e-posta adresi ile şifrenizi unutmayınız.

5

Kayıt tamamlandıktan sonra gelen ekranda aktif sınav var ise sınava başlayabilirsiniz. Sınav detayı butonuna tıklayarak sınavla ilgili detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Aktif bir sınav yoksa karşınıza gelen sayaç en yakın sınava ne kadar zaman kaldığını göstermektedir.

6

Sınav takvimini kullanarak hangi tarihler arasında hangi sınıf düzeylerinden sınav olduğunu görebilirsiniz. Sınavların detaylarını ve hangi kazanımlardan sorular çıkacağını görebilirsiniz.

7

Sınav istatistikleri ile yapılmış sınavların istatistiklerine ulaşabilirsiniz. Sınav istatistiklerinde hangi illerin,okulların ya da kişilerin en iyiler listesine girdiğini görebilirsiniz. Yapılan sınavlarda hangi soruların öğrenciler tarafından cevaplanıp cevaplanamadığını görebilirsiniz.

8

Sınavlarım butonunu kullanarak kendinize ait detaylı dijital karneye ulaşabilirsiniz. Bu karneyle okulunuzdaki,ilçenizdeki,ilinizdeki,ülkedeki sıralamanızı ve eksik kaldığınız kazanımları görebilirsiniz.

Örnek Dijital Karnemizi İncelemek İçin Tıklayınız

9

Her bir dijital karne daha önce yapılan tüm sınavlarla ilgili bilgileri içerir. Bu nedenle tüm karneleri ayrı ayrı incelemek yerine sadece son karneyi inceleyerek genel durum hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Sınav İşlemleri

1

Kullanıcı adınız ve şifreniz ile giriş yaptığınızda karşınıza gelen ekranda aktif bir sınavınız varsa “Sınava Başla” butonuna tıklayarak sınav ekranına geçiş yapabilirsiniz.

Eğer aktif bir sınav yoksa sınav tarihi yaklaştığında sizlere sms ve e-mail yoluyla hatırlatmalar yapılacaktır. Bu nedenle kayıt olurken kullandığınız telefon numarası ve e-mail adresinin veliye ait olmasına dikkat ediniz.

2

Sınava Başla butonuna tıkladığınızda sınavla ilgili bilgilerin verildiği ekran karşınıza gelecektir. Bu ekranda yazan bilgileri lütfen dikkatlice okuyunuz.

3

Sınavla ilgili bilgileri ileri butonuna tıklayarak tamamladığınızda “Sınava Başla” butonu aktif hale gelecektir.

4

“Sınava Başla” butonuna tıklandıktan sonra sınavınıza hemen başlayabilir ya da çıktı alıp çözebilirsiniz.

Unutmayınız ki cevaplarınızı online ortamdaki optik forma işaretlemezseniz okul,il ve ülke genelindeki sıralamanız hesaplanmayacaktır.

5

“Çıktı Alıp Çözeceğim” butonuna tıkladığınızda çıktı alabilmeniz için 5 dakika ek süre verilecektir. Süre bitiminde sınav otomatik olarak başlayacaktır.

Çıktı aldıktan sonra süreyi beklemeden de “Sınava Başla” butonuna tıklayıp sınavınızı başlatabilirsiniz.

6

Sınav ekranında cevaplar sağ tarafta bulunan optik forma işaretlenecektir. Alt menüdeki “Önceki- Sonraki” butonları ile sorular arasında geçiş yapabilirsiniz.

7

Alt menüdeki “Dersler” butonuna tıklayarak sınav içerisindeki diğer derslerin sorularını görebilirsiniz.

8

Alt menüdeki “Kontrol Et” butonuna tıklayarak sınavda verdiğiniz cevapları kontrol edebilir soruların önizlemesini görebilirsiniz.

Kontrol ekranındaki herhangi bir soruya tıklayarak o soruya geçiş yapabilir ve cevabınızı değiştirebilirsiniz.

9

Derslerdeki soruları cevapladığınızda yeni derse geçmek için uyarı penceresi gelmektedir. Bu uyarı penceresinde soruları yeniden gözden geçirmeyi ya da yeni derse ait sorulara geçmeyi tercih edebilirsiniz.

10

Tüm derslere ait sorularınız bittikten sonra “Sınavı Tamamla” butonuna tıklayarak sınavı tamamlayabilir ya da cevaplarınızı gözden geçirebilirsiniz.

Sınavı tamamla butonuna tıkladığınızda sorulara tekrar dönemeyeceğinizi unutmayınız.

11

Sınavınızı bitirdikten sonra sınavın daha çok kişiye ulaşmasını sağlamak için sınav paylaşım ekranına yönlendirilirsiniz.

12

Sınav sonuçlarınız açıklandığında “Çözdüğüm Sınavlar” listenizdeki bilgiler otomatik dolacaktır. Sizlere sms ve e-posta yoluyla sınav sonuçlarınızın açıklandığı bilgisi verilecektir. “Karne Detayı” butonuna tıklayarak detaylı dijital karnenize ulaşabilirsiniz.

Dijital karneyi tanımak için ……….. tıklayabilirsiniz.

Bekleyen Sınavlar bölümünde ileriki tarihte girebileceğiniz sınavlar yer almaktadır. Bu ekrana “Sınav Takvimi” butonuna tıklayarak da ulaşabilirsiniz.